Bireysel Psikoloji

     Bireysel Psikoloji ile Avusturyalı psikiyatr Alfred Adler'in teorilerinin temelinde yatan insan düşüncesi ve davranışının ana nedenlerinin aşağılık hissini telafi etmek amacıyla üstünlük ve iktidar için çaba sarf edilmesinden kaynaklandığının altını çizer.

     Bu teori, psikolojik normallik ve anormallik söylemlerine yol açmıştır. İyi sosyal ilişkilere sahip normal kabul edilen kişi, yaşamın faydalı tarafında çaba göstererek (yani, ortak refaha katkıda bulunarak ve böylece birçok kişide görülen aşağılık hissinin üstesinden gelmeye çalışarak), nevrotik kabul edilen kişi ise, artan aşağılık duygusu, az gelişmiş sosyal ilgi ve abartılı, işbirlikçi olmayan bir üstünlük hedefi ile karakterize edilir ki, bu semptomlar kendilerini endişe ve aleni bir şekilde saldırganlık olarak gösterir. Buna göre, sorunlarını kendi iç dünyasından yola çıkarak, kendine has bir biçimde (sonuç odaklı, sağduyulu bir şekilde çözmek yerine) çözerek başarısızlığa yol açıyor. Akla gelebilecek bütün uyumsuzluk biçimleri bu sonuca eşlik etmektedir. Terapi, hastanın psikiyatrik seanslarda kendiyle ilgili verdiği ipuçları ile yaşadığı yanlış yaşam tarzına ilişkin bir içgörü kazanmasını sağlar.


Tavsiye Et
Adı : Bireysel Psikoloji
Tür : Felsefe - Psikoloji
Yazarı : Alfred Adler
Yayınevi : Tutku
Ebat : 14cm X 21cm
Sayfa : 336
Kapak : Karton
ISBN : 978-605-7608-38-3

Bu üründen 788 adet satılmıştır.
 
% 20
indirim
  20 TL
  16,00 TL
Tedarik Süresi
Aynı Gün Kargo
  ADETA: 445.Sokak 1A/19 Birlik Mahallesi Çankaya/ANKARA   T: 0555 996 78 95   F: 0312 442 73 97   E: info@tutkuyayinevi.com