Özgürlük Üzerine

    Ben hükümete baskı uygulama hakkı verilmesini reddediyorum. Böyle bir güç saçmalıktır, yasalara aykırıdır. Baskıcı bir hükümet en kötüsüdür. Halkın fikirlerine karşı gelse de, gelmese de zararlıdır. Halk içinde sadece bir kişi toplum fikrine karşı olsa bile, susturulması haksızlık olur, o kişinin güçlü olup herkesi susturmak istemesi de yine aynı şekilde haksızlıktır, doğru değildir.

    Otoritenin bastırmak, engellemek istediği fikir muhtemelen doğru olabilir. Onu engellemek isteyenler hiç kuşkusuz gerçekliğini inkâr ederler, ama onlar yanılmaz değillerdir. Herkes adına soru sorma ve başkalarının karar vermesini engelleme yetkileri yoktur. Bir fikri yanlış olduğundan emin olarak dinlemeyi reddetmeleri, herkesin o fikri yanlış bulacağı anlamına gelmez. Tartışmaları susturmak yanılmazlık düşüncesinin sonucudur.

    Herkes hata yapabileceğini düşünürken, pek az insan yanılmazlığa karşı önlem alınması gerektiğini ya da kabul ettiği bir fikrin yanlış olabileceğini düşünmez. Kendilerine ve fikirlerine saygı gösterilip uyulmasına alışık olan insanlar çoğu zaman hemen tüm konularda kendi fikirlerinin doğru olduğunu düşünürler. Bazen fikirlerinin tartışıldığını gören, yanıldıklarını kabul etmeyen bazı kişiler, sadece etraflarındaki insanların ya da kararlarına güvendiklerinin fikirlerine inanırlar, çünkü kendilerine güvenleri olmadığı için, onların yanılmaz olduklarına inanırlar.

    Onlar için dünya her zaman temasta olduğu bu kişilerdir, onlar onun yaşadığı ortamda gördükleridir. Bununla beraber, çağlar da insanlardan daha fazla yanılmaz değildir; her çağda, daha önceki çağların sadece hatalı değil, saçma bile bulduğu bazı fikirler kabul edilmiştir. Ve hiç kuşku yok ki, şimdi kabul edilen birçok fikir gelecekte reddedilecektir ve bazıları daha şimdiden edilmektedir.


Tavsiye Et
Adı : Özgürlük Üzerine
Tür : Felsefe - Psikoloji
Yazarı : John Stuart Mill
Yayınevi : Tutku
Ebat : 14cm X 21cm
Sayfa : 64
Kapak : Karton
ISBN : 978-605-7608-49-9

Bu üründen 478 adet satılmıştır.
 
% 20
indirim
  7 TL
  5,60 TL
Tedarik Süresi
Aynı Gün Kargo
  ADET



A: 445.Sokak 1A/19 Birlik Mahallesi Çankaya/ANKARA   T: 0555 996 78 95   F: 0312 442 73 97   E: info@tutkuyayinevi.com