Yaşamın Anlamı

    Toplumsal ilerlemenin anahtarı, insanların sürekli başarı göstermek için çabalamasından  oluşur. Gelecek, bireyin gayretleri ve hedefleriyle, geçmiş ise üzerinden gelinmeye çalışılan aşağılık durumu veya yeteneksizlikle ilişkilidir. Bu yüzden de aşağılık kompleksi, bu kompleksin başlangıcına; üstünlük kompleksi ise gelişime, hayatın akışına odaklıdır. Bunların ötesinde bu iki kompleks doğal olarak ilişkilidir. Aşağılık kompleksi incelenirken gizli bir üstünlük kompleksiyle karşılaşılırsa şaşırmamak gerekir. Diğer taraftan, üstünlük kompleksinin ve onun devamlılığının üzerine gidildiğinde her zaman gizlenmiş bir aşağılık kompleksi görülür. İnsan mevcut halinde bir yetersizlik görmediği takdirde üstün olmak ve başarı elde etmek için çabalamaz.

    Aşağılık hissine sahip çocuk, kendilerinden büyük çocuklarla değil, kendilerinden yaşça küçük ve yönetebilecekleri çocuklarla oynar. Bu, aşağılık hissinin anormal ve patolojik bir ifadesidir. Önemli olan sadece aşağılık hissi değil, onun ifade derecesidir.

    Anormal derecedeki aşağılık hissine "aşağılık kompleksi" denir. Ama tüm karaktere sızan ve onu dönüştüren hisse "kompleks" demek doğru değildir. Bu bir kompleksten daha fazlasıdır; neredeyse, farklı durumlarda şiddeti değişen bir hastalıktır. Bu yüzden iş yerindeki bireyin aşağılık hissinin farkına varılmaz, çünkü yeteneğinin farkındadır. Ancak bu insan arkadaşlarıyla, özellikle de karşı cinsten birisiyle birlikteyken kendinden emin olmayabilir ve bu şartlarda gerçek psikolojik durumu görülebilir.


Tavsiye Et
Adı : Yaşamın Anlamı
Tür : Felsefe - Psikoloji
Yazarı : Alfred Adler
Yayınevi : Tutku
Ebat : 14cm X 21cm
Sayfa : 160
Kapak : Karton
ISBN : 978-605-7608-25-3

Bu üründen 422 adet satılmıştır.
 
% 20
indirim
  13 TL
  10,40 TL
Tedarik Süresi
Aynı Gün Kargo
  ADETA: 445.Sokak 1A/19 Birlik Mahallesi Çankaya/ANKARA   T: 0555 996 78 95   F: 0312 442 73 97   E: info@tutkuyayinevi.com